Menu

Tarihçe

Burası bizim hayata tutkuyla baktığımız yer... 

Anadolu, binlerce yıldır toprağında çok özel üzümler doğurdu ve onları cömert kucağında büyütüp, şarap olmaya yüreklendirdi. Doğa mucizesi Kapadokya da ondan aldığı güçle, şarabın M.Ö. 2500’lere kadar uzanan bu öyküsünü, yeni yaşanmışlıklar katarak bugününe getirdi. 
tarihce.gifBu baş döndürücü efsanenin ilham dolu fısıltıları ve Hasan Turasan’ın şaraba duyduğu aşk, Turasan Şarapçılık’a doğa ve tarihin dünyadaki en güzel buluşma yeri olan Kapadokya’da hayat verdi. 1943’te 3,000 litrelik üretim kapasitesi ile yola çıktı firmamız. Anadolu Şarapçılığında adından söz ettiren bir firma oluşumuz ise Rüştü Turasan’ın işleri devralmasından on üç sene sonraya, kapasitenin 2,000,000 litreye çıkarıldığı 1972 senesine işaret eder. Bu köklü tecrübenin şarapçılık dünyasındaki 1990lı ve 2000li yılları ise, Turasan ailesinin prensiplerine bağlı kalarak işletmemizi bugünkü gücüne kavuşturan Hasan Turasan tarafından şekillendirilmiştir. 
Turasan Şarapçılık olarak, üretimde bilgi, özen, teknoloji ve sürekli kalite anlayışı çerçevesinde bütün ürünlerimizin kalitesini daha ilk üretim aşamasındayken belirliyoruz. Bu amaçla; üzümü taşıyan dallardan tutun, şarapları sarmalayan etiket ve şişelere dek bütün ürün yelpazemizi kalite standartlarını korumak adına yoğun bir dikkatle takip ediyoruz.  
Üzümlerin, terroir tekniğine uygun olarak bağın karakteristik özelliklerini yansıtan şaraplara dönüşmesi üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bu bağlamda 1050 metrelik rakımı ile dünyanın en yüksek bağlarından birisi olan 200 dönümlük Turasan Zeynep Bağları ve Erciyes dağının eteklerinde uzanan 200 dönümlük Turasan Bağları’nda özen dolu bir bağcılık yaparak, şarap olmayı hak edecek üzümler yetiştiriyoruz.  
Emir, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabarnet Sauvignon, Merlot ve Tannat üzümlerini kendi bağlarımızda yetiştiriyor; Misket, Narince, Öküzgözü, Boğazkere, Kalecik Karası ve Şiraz üzümlerini ise anlaşmalı tarım yaptırdığımız bağlardan yeterli asit-şeker dengesine kavuştuktan sonra hasat ediyoruz. 
Şarabın uzun ve mucizevi yolculuğunun üretimden geçen rotasında da söyleyecek çok sözümüz var. 2007’den bu yana Fransız şarap uzmanlarıyla birlikte çalışmakta, kaliteli ve aranan şaraplar üretmek için bu uzun yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Şarabın kadehe duyduğu aşkın kavuşma anı için

 biz tüm hazırlıklarımızı tamamladık.

Siz bu tutku dolu ana hazır mısınız?

 

.